Ranking najlepszych miast Europy 2025. Londyn po raz kolejny liderem
W najnowszym raporcie „Europe’s Best Cities 2025” przygotowanym przez kanadyjską firmę Resonance Consultancy we współpracy z Ipsos, wskazano 100 najlepszych miast do życia, pracy i inwestowania na Starym Kontynencie. W tym celu oceniono ponad 180 europejskich miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców. Brano pod uwagę trzy kluczowe czynniki: jakość życia (m.in. jakość powietrza, ceny wynajmu, dostępność terenów zielonych), atrakcyjność (np. życie nocne, restauracje, popularność w mediach społecznościowych) oraz dobrobyt (wskaźnik ubóstwa, poziom edukacji, PKB per capita).
Liderem zestawienia – już trzeci rok z rzędu – został Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii została doceniona za silną gospodarkę, zróżnicowaną ofertę kulturalną i dużą liczbę międzynarodowych inwestycji. W pierwszej piątce znalazły się również Paryż, Berlin, Barcelona i Rzym.
Polskie miasta wśród najlepszych w Europie
Na prestiżowej liście 100 najlepszych miejsc w Europie znalazło się aż pięć polskich miast. Najwyżej uplasowała się Warszawa – stolica zajęła 19. miejsce, wyprzedzając m.in. Dublin, Kopenhagę czy Oslo. Eksperci docenili jej rozwój gospodarczy, niski poziom bezrobocia oraz wysoki poziom wykształcenia mieszkańców – miasto znalazło się na 6. miejscu w tzw. indeksie dobrobytu.
Warszawa to rozwijająca się gospodarczo i przedsiębiorczo metropolia, która rozbudziła wyobraźnię inwestorów – podkreślono w raporcie.
Na 29. miejscu sklasyfikowano Kraków – miasto, które zachwyciło analityków zarówno dziedzictwem historycznym, jak i atrakcyjnością turystyczną. W raporcie podkreślono unikalne zabytki, takie jak Zamek Królewski na Wawelu czy Sukiennice.
Niewiele miast w Europie Wschodniej może pochwalić się większym znaczeniem historycznym niż Kraków. Miasto, w dużej mierze oszczędzone przed bombardowaniami z II wojny światowej, posiada starożytne miejskie perełki, od Zamku Królewskiego na Wawelu — położonego na wzgórzu w całej swojej gotycko-renesansowej okazałości — po Sukiennice, które, mając swoje początki w XIII wieku, mogłyby konkurować o tytuł najstarszego centrum handlowego w Europie - napisano w uzasadnieniu.
Kolejne miejsca zajęły: Wrocław (72. pozycja), doceniony za piękną architekturę i potencjał ekonomiczny, Gdańsk (76. miejsce) – wyróżniający się niskim bezrobociem i historią, oraz Poznań (83. pozycja), który został określony jako „dynamiczne centrum akademickie” o dobrej globalnej łączności.
Co sprawia, że miasta trafiają do rankingu?
Oceniane miasta muszą spełniać szereg kryteriów, które Resonance Consultancy analizuje zarówno na podstawie danych statystycznych, jak i opinii mieszkańców oraz odwiedzających. Ważne są nie tylko aspekty ekonomiczne, ale też to, jak miasto „przyciąga” – czyli jak postrzegane jest jako miejsce do życia, pracy, inwestowania i wypoczynku.
Pełna pierwsza dziesiątka najlepszych miast Europy 2025:
- Londyn
- Paryż
- Berlin
- Barcelona
- Rzym
- Madryt
- Amsterdam
- Wiedeń
- Praga
- Sztokholm
- Niemiecki portal zachwyca się polskim miastem. „Prawdziwa perełka”
- Oto najpiękniejsza plaża na świecie! Nie każdy może na nią wejść
- Wakacje 2025. Te kurorty zaskoczą cię ceną! Sprawdź, gdzie najtaniej z dziećmi
- Gdzie poprosić o rękę w 2025 roku? Oto najbardziej romantyczne miejsca na zaręczyny!
- To tu w tym roku odbędzie się Eurowizja. To naprawdę piękne miasto
- Jak sprawdzić, czy mamy szlacheckie czy chłopskie pochodzenie? Wcale nie chodzi o nazwisko