Międzynarodowe badanie miłości
„Nasze badanie objęło 33 kraje w Europie, Ameryce Północnej, Południowej i Afryce” – podkreśla dr Adam Bode, antropolog biologiczny z Australian National University. „Chcieliśmy sprawdzić, czy płeć biologiczna wpływa na to, jak i kiedy pojawia się miłość romantyczna”.
Uczestnicy w wieku od 18 do 25 lat odpowiadali na pytania dotyczące czasu, intensywności i częstotliwości zakochiwania się, a także stopnia obsesji na punkcie partnera.
Czytaj też: Epidemia singlozy się nasila! Do 2030 roku co trzeci Polak będzie singlem?
Kto szybciej traci głowę dla miłości?
Analiza danych wykazała, że mężczyźni zakochują się średnio o miesiąc wcześniej niż kobiety. Naukowcy sugerują, że może to wynikać z potrzeby wykazania się zaangażowaniem, by zdobyć partnerkę.
Co ciekawe, panowie zakochiwali się nieco częściej, ale byli mniej zaangażowani emocjonalnie. Kobiety natomiast częściej obsesyjnie myślały o swoim partnerze i przeżywały miłość intensywniej.
Aż 30 proc. mężczyzn przyznało, że zakochało się jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem związku – wśród kobiet ten odsetek wyniósł mniej niż 20 proc.
„To pierwsze tak szeroko zakrojone badanie różnic między kobietami a mężczyznami w doświadczaniu miłości romantycznej” – zaznacza dr Bode. „Dostarcza ono przekonujących dowodów, że pod pewnymi względami przeżywamy miłość inaczej”.
Sprawdź też: Te 4 znaki zodiaku są podatne na strzałę Amora. Najszybciej się zakochują
Równość płci a uczucia
Naukowcy wzięli pod uwagę także inne czynniki, takie jak wiek czy proporcje płci w danym kraju. Okazało się, że większość różnic między kobietami a mężczyznami nieco się zmniejsza, ale nie znika całkowicie. Zaskakujące wnioski przyniosła analiza wpływu równości płci. W krajach, gdzie równość jest większa, ludzie zakochują się rzadziej, są mniej zaangażowani i mniej obsesyjni wobec partnerów.
To pokazuje, że na nasze uczucia wpływają nie tylko ewolucyjne mechanizmy, ale także normy społeczne. Naukowcy zapowiadają dalsze badania nad tym, jak kultura i społeczeństwo kształtują nasze podejście do miłości. Pełne wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Biology of Sex Differences".
Źródło: sciencealert.com
Zobacz także: Przełom w medycynie. Naukowcy odkryli lek na odkochanie się!
- Konklawe. Jak powstaje czarny i biały dym? Nie chodzi o spalanie kart
- Nowe limity w PKO BP już obowiązują! Co zrobić, żeby nie mieć problemów z przelewami?
- Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania?
- Ponowne przeliczenie emerytury w 2025 roku. Sprawdź, czy ZUS podwyższy twoje świadczenie