Kto dziedziczy mieszkanie po rodzicach?
Jeśli zmarły rodzic nie zostawił testamentu, dziedziczenie mieszkania odbywa się według tzw. dziedziczenia ustawowego, które reguluje Kodeks cywilny. W pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci zmarłego oraz jego małżonek. Spadek dzielony jest równo, ale udział małżonka nie może być mniejszy niż 1/4 całości majątku. Przykład: jeśli zmarły pozostawił żonę i dwoje dzieci, każdy z nich otrzyma po 1/3 spadku.
W sytuacji, gdy oboje rodzice zmarli, a nie pozostawili testamentu, całość majątku – w tym mieszkanie – dziedziczą ich dzieci w równych częściach. Przykładowo, jeśli zmarli pozostawili troje dzieci, każde z nich otrzyma 1/3 udziału w mieszkaniu.
Jeśli któreś z dzieci nie żyje, jego udział przypada jego potomkom (czyli wnukom zmarłych rodziców). W przypadku braku potomków, udział ten dzielony jest między pozostałe żyjące dzieci.
Jeśli zmarły nie miał dzieci, do dziedziczenia powołani są jego rodzice oraz małżonek. Wówczas małżonek otrzymuje połowę spadku, a rodzice dzielą się drugą połową.
Co z rodzeństwem i dalszą rodziną?
W przypadku, gdy zmarły nie miał dzieci ani małżonka, spadek przechodzi na rodziców, a jeśli ich nie ma – na rodzeństwo. Jeżeli rodzeństwo nie żyje, ich udział przypada ich dzieciom, czyli siostrzeńcom i bratankom zmarłego. W ostateczności, gdy nie ma żadnych spadkobierców ustawowych, majątek przechodzi na Skarb Państwa.
Długi po zmarłym – czy można je odziedziczyć razem z mieszkaniem?
Przyjmując spadek, dziedziczymy nie tylko majątek, ale i długi zmarłego. Spadkobiercy mogą przyjąć spadek wprost (odpowiadają wtedy za długi całym swoim majątkiem), z dobrodziejstwem inwentarza (odpowiedzialność tylko do wysokości odziedziczonego majątku) lub spadek odrzucić. Na decyzję mają 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedzieli się o tytule do spadku.
Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe?
Aby formalnie stać się właścicielem mieszkania po rodzicu, należy przeprowadzić postępowanie spadkowe – w sądzie lub u notariusza. Po uzyskaniu prawomocnego postanowienia o nabyciu spadku, konieczne jest dokonanie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.
Źródło: mieszkania-silesia.pl