To jedna z najbardziej toksycznych roślin świata. Polacy chętnie jedzą jej owoce

Choć jego owoce są niezwykle popularne i Polacy zajadają się nimi bez opamiętania, samo drzewo trafiło na listę najbardziej trujących na świecie. Chodzi nerkowca, którego orzechy są chętnie wykorzystywane jako przekąska lub dodatek np. do jogurtu. Czy ich spożywanie jest bezpieczne?
To jedna z najbardziej toksycznych roślin świata. Polacy chętnie jedzą jej owoce, fot. Shutterstock

Trujące drzewo nerkowca

Orzechy nerkowca są owocami drzewa – nanercza zachodniego, znanego też pod nazwą orzech nanerczowy lub orzech cashew. Jego uprawy znajdują się w obszarach tropikalnych Ameryki Południowej. Same orzechy są niezwykle popularne na świecie, ale i w samej Polsce – często sięgamy po nie jako zdrową przekąskę czy wszechstronny dodatek do musli, jogurtów, wypieków, a nawet sałatek. Tym bardziej dziwić może ostatnia lista sporządzona przez Ogród Botaniczny w Hamburgu. Badacze umieścili nanercz zachodni na pierwszym miejscu listy najbardziej toksycznych roślin świata. Skąd taka decyzja? W łupinach i nasionach wykryto olej kardolowy, którego spożycie prowadzi do silnych zatruć pokarmowych i reakcji alergicznych.

Czy orzechy nerkowca są bezpieczne?

Choć samo drzewo na którym rosną orzechy nerkowca ma właściwości toksyczne, nie ma powodów do obaw. Zanim znane nam z półek sklepowych orzechy w ogóle trafią do sprzedaży, poddawane są wielu procesom, w tym suszeniu i prażeniu, które eliminują szkodliwe oleje. Orzechy są więc bezpieczne do spożycia, a jeśli w składzie nie ma zbędnych cukrów, tłuszczów i nadmiaru soli, twój organizm ci za to podziękuje!

Co ciekawe, nanercz zachodni ma wiele zastosowań jako roślina. Oprócz przysmaku, jakim są nasiona (bo tym właśnie są orzechy nerkowca), w sztuce kulinarnej korzysta się też z jego owocu, tzw. jabłka nanerczowego. Drzewo produkuje też żywicę, a z liści wyciąga się ekstrakt, który służy jako substancja dezynfekująca w pastach do zębów. Jeśli chodzi o niepożądany do spożycia olej kardolowy, wykorzystuje się go jako środek do natłuszczania sieci rybackich, impregnowania drewna przed termitami czy w produkcji lakierów i kitów wodoszczelnych.

Czytaj dalej: