Poplista

Ed Sheeran - Azizam
1
Ed Sheeran Azizam
sombr - undressed
2
sombr undressed
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz - Nie mówię tak, nie mówię nie
3
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie

Co było grane?

Teddy Swims - Bad Dreams
22:28
Teddy Swims Bad Dreams
Michael Jackson - The Way You Make Me Feel
22:31
Michael Jackson The Way You Make Me Feel
Daria Zawiałow / Artur Rojek - Dziwna
22:36
Daria Zawiałow / Artur Rojek Dziwna

Twój kot przybiera taką pozę? Behawiorystka wyjaśnia, co to oznacza

W języku kocich właścicieli istnieje pojęcie „bochenkowania”, które opisuje moment, kiedy kot układa się „na bochenek chleba”. Mówiąc prościej, chodzi o to, że zwierzak kładzie się na brzuchu i chowa pod sobą łapki oraz ogon. Czy leżenie w takiej pozycji może oznaczać, że kot chce nam coś powiedzieć?
Zachowanie kota, fot. Shutterstock

Kot układa się „na bochenek chleba”: co to oznacza?

Anna Sobotka to kocia behawiorystka, a także dietetyczka, która w mediach społecznościowych prowadzi konto „kotoczorty”. W łatwy sposób wyjaśnia tam różne kwestie związane z wychowywaniem, a także karmieniem pupila. W jednym poście zajęła się wspomnianym tematem „bochenkowania”. Jak się okazuje, istnieje szereg powodów, dla których nasza kicia może przybierać taką pozycję.

  • Jest mu zimno – ekspertka wyjaśnia, że chowanie łapek pod ciało powoduje, że kot zatrzymuje ciepło. Ułożenie „na bochenek” jest więc sposobem na zminimalizowanie utraty ciepła.
  • Czuje się komfortowo – jeśli dodatkowo sylwetka i pyszczek kociaka są rozluźnione, a jego oczy przymrużone, to możemy wysnuć bardzo pozytywny wniosek, że po prostu czuje się bezpiecznie i komfortowo.
  • Czuje zagrożenie – jak tłumaczy behawiorystka, omawiana pozycja pozwala kotu ochronić brzuch, przy jednoczesnym zachowaniu gotowości do ewentualnej szybkiej reakcji.
  • Jest chory – jeśli podejrzewamy, że kotek układa się w dany sposób, bo coś go boli, to w takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję ciała, wielkość źrenic czy ułożenie wąsów.
  • Darzy cię zaufaniem – jeśli futrzak czuje się dobrze w towarzystwie, to będzie też rozluźniony, źrenice nie będą poszerzone, a pyszczek nie będzie wykazywał napięcia.

Pozycja bólowa u kota

Jeżeli pupil nie czuje się dobrze, dokucza mu ból czy dyskomfort, to to wszystko wpłynie na to, jak będzie się układać. W takim momencie zmniejsza swoją aktywność i przyjmuje pozycję bólową”, która przypomina nieco tą „na chlebek”.

SPRAWDŹ: Podczas spaceru z psem wykonujesz ten ruch? Trener ostrzega: „nigdy tak nie rób!”

Jak czytamy na portalu koty.pl: „Przykuca na brzuchu z łapkami schowanymi pod siebie, ale brzuch nie dotyka podłoża, na którym siedzi kot. Asekurują go łapki, które nie są podwinięte (jak w chlebku), a łokcie skierowane są do góry. To na przednich łapkach kot opiera ciężar ciała. Gdy wstaje – jego kręgosłup jest wygięty w koci grzbiet, pyszczek jest napięty, napięty jest również kark i plecy”. Dodatkowo może pojawić się też nastroszona sierść, a także przymrużenie oczu.

Czytaj dalej:
Polecamy

Więcej z kategorii: Styl życia

Najchętniej czytane