Pierwsze wypłaty renty wdowiej – kto skorzystał?
Od 1 lipca 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę pierwszych rent wdowich. Nowe świadczenie trafiło już do 86 tysięcy osób, a łączna kwota przelewów wyniosła blisko 317 milionów złotych. Jak podaje ZUS, przeciętny wzrost miesięcznego świadczenia dzięki rencie wdowiej to 352,46 zł. Część tej sumy stanowią środki wypłacane w wyniku tzw. zbiegu świadczeń, co oznacza, że seniorzy mogą otrzymywać dwa świadczenia jednocześnie.
Kto nie dostanie renty wdowiej? Kluczowe kryteria
Mimo pozytywnych informacji dla części wnioskodawców, wielu seniorów spotkało się z odmową. Najczęstszą przyczyną – jak tłumaczy Bartosz Gaca, dyrektor departamentu świadczeń emerytalno-rentowych w ZUS – jest przekroczenie ustalonego limitu dochodowego. „Bazując na próbce danych, czyli pierwszej puli rozpatrzonych wniosków, można powiedzieć, że najczęstszą przyczyną odmów jest zbyt wysoka kwota świadczenia aktualnie wypłacanego (przekroczenie limitu trzykrotności najniższej emerytury)” – powiedział Gaca w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Obecnie próg ten wynosi 5636,73 zł brutto. Seniorzy, których emerytura przekracza tę kwotę, nie kwalifikują się do otrzymania renty wdowiej. Jak podkreśla „Fakt”, według szacunków ZUS, aż 185 tysięcy osób nie otrzyma świadczenia właśnie dlatego, że ich dochód przekracza ustalony limit – często zaledwie o kilkaset złotych.
Nie tylko dochód. Pełna lista wymagań
Przekroczenie progu dochodowego to nie jedyny powód odmowy. ZUS wypłaci świadczenie wyłącznie tym, którzy spełnią wszystkie poniższe kryteria:
• kobieta musi mieć ukończone co najmniej 60 lat, a mężczyzna 65 lat,
• do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
• prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku mogło zostać nabyte dopiero po ukończeniu 55 lat przez kobietę lub 60 lat przez mężczyznę,
• wnioskodawca nie może obecnie pozostawać w związku małżeńskim.
Kiedy kolejne wypłaty?
ZUS zapowiada, że kolejne przelewy będą realizowane zarówno w dotychczasowych terminach płatności, jak i w inne dni lipca. Od sierpnia świadczenia będą wypłacane w standardowych terminach: 1, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dnia miesiąca.
Źródło: businessinsider.com.pl